Da Muzej bećarca izvrsno promovira tamburašku glazbu dokaz su brojne manifestacije koje su odrađene, a ta promocija se nastavila i 16. Međunarodnim seminarom za nastavnike tambure i voditelje tamburaških orkestara čiji je domaćin bio upravo Muzej. Saša Botički, predsjednik Hrvatskog društva glazbenih pedagoga koje je bilo nositelj seminara ističe kako je seminar ove godine imao međunarodni karakter.
– Na seminaru je predstavljena 16. po redu zbirka nota koju je izdala udruga Hrvatsko društvo tamburaških pedagoga. Zbirka se zove “Mala zbirka za velike tamburaše” autora Ivana Šarkanja koja je namjenjena učenici 1. i 2. razreda osnovne glazbene škole. Drago nam je da se tambura uvodi u glazbene škole u susjednoj Bosni i Hercegovini i ovom prilikom smo uručili prijateljima iz Orašja 8 zbirki različitih nota u izdanju HDTP-a za koje smatramo da će im pomoći u nastavi tambura – rekao je Botički.
Istaknuo je i koncert Brodskog tamburaškog orkestra pod ravnanjem Damira Butkovića. – Na koncertu je bila i praizvedba kompozicije “Kad samica kolo vodi” koja je za samicu i tamburaški orkestar napisao Krunoslav Dražić, a izveo na samici Filip Butković uz pratnju Brodskog orkestra. Osim tamburaškog kampa nastavit ćemo organizirati i ovakve seminare vezane za tamburu, tamburu samicu i općenito za tamburašku glazbu u Pleternici. Zajedničkim snagama možemo puno napraviti na promociji tog instrumenta te osvijestiti važnost koju ona ima za očuvanje kulturne baštine – zaključio je.
Gradonačelnica Pleternice Marija Šarić istaknula je radionicu tambure samice kao izvrsnim korakom prema umrežavanju struke i Grada koje će svoje puno djelovanje dobiti izgradnjom Centra samice. – Jako je važno da uz sve što mi u Gradu radimo imamo uključeno i struku i zato mi je drago da ste danas ovdje. Posebno mi je drago što vaš seminar uključuje i radionicu samice jer mi uskoro krećemo u izgradnju Centra samice tako da zajednički jedni s drugima možemo krojiti jednu lijepu priču i vjerujem da ćete nam vi u tome pomoći s radionicama koje radite, ali i budućnosti kada ćemo vas pozvati da nam budete partneri jer taj centar bez struke i zajedničkog umrežavanja ne može živjeti – izjavila je Šarić.
– Kroz naše Centre, Terra Panonica i Muzej bećarca imamo brojne suradnje, to je nešto što nam ulijeva sigurnost za budućnost. Danas osim ova dva velika događaja imamo i predstavljanje glazbenog uratka Becarach Nuevo, jedne naše kompleksne ideje koju smo uspješno realizirali sa brojnim glazbenicima koje je okupio Damir Butković koji je napisao i aranžman za ovu neuobičajenu skladbu – istaknula je Jasna Hoffmann, ravnateljica Javne ustanove Pleternica koja je projekt prijavila i realizirala sredstvima Ministarstva kulture i medija.
Riječi zahvale je uputio i Domagoj Katić, zamjenik gradonačelnice Pleternica koji je ujedno i predložio snimanje bećarca na za njega neuobičajenim instrumentima. – Becarach Nuevo je jedna naša hrabra priča koja će sigurno ostaviti trag na glazbenoj sceni. Ponosan sam na sve sudionike jer projekt ovog tipa zasigurno nije dovoljno samo zamisliti nego imati dovoljno odlučne i hrabre ljude koji će se prihvatiti realizacije i dovesti ovaj projekt do kraja – rekao je Katić.
Becarach Nuevo je, kako je istaknuto, jedna obrnuta priča jer obično pop skladbe dožive svoju verziju u tamburaškoj glazbi, a ovdje je bećarac osmišljen i snimljen na instrumentima vezanim za klasičnu glazbu. Tako će zainteresirana javnost imati priliku čuti kako on zvuči u kombinaciji klavira, harmonike, dvojnica, gajdi, flaute, saksofona i udaraljki.